Bus Cable Required
Easy to install
• Lightweight and compact with plug-and-play connectors
• Power line communication (PLC) between components
• Faster installationHigh productivity and reliability
• More than one million cumulative hours of testing
• Class II double-insulated enclosure
• Optimized for the latest highpowered PV modulesSmart grid-ready
• Complies with the latest advanced grid support
• Remote automatic updates for the latest grid requirements
• Configurable to support a wide range of grid profiles
• Meets CA Rule 21 (UL 1741-SA) and IEEE 1547 (UL 1741-SB) requirementsSpecs
| Power Output | 366W |
| AC Voltage | 208V |
| DC Voltage | 16V – 63V |
| Peak Efficiency | 97.8% |
| Maximum DC Input Voltage | 63V |
| Maximum Short Circuit DC Input Current | 25A |
| MPP operating voltage window | 16V – 63V |
| Output Current | 2.28A |
| Maximum Operation DC Input Current | 14A |
| Certification | CSA |
| Connection | Stäubli MC4 |
| Number of MPPT's | 1 |
| Number of Inputs per MPPT | 1 |
| Warranty | 25 Years |



















