Easy to install
• Lightweight and compact with plug-and-play connectors
• Power line communication (PLC) between components
• Faster installation with simple twowire cablingHigh productivity and reliability
• Produce power even when the grid is down*
• More than one million cumulative hours of testing
• Class II double-insulated enclosure
• Optimized for the latest highpowered PV modulesMicrogrid-forming
• Complies with the latest advanced grid support**
• Remote automatic updates for the latest grid requirements
• Configurable to support a wide range of grid profiles
• CA Rule 21 (UL 1741-SA) and IEEE 1547:2018 (UL 1741-SB 3rd Ed.)
* Meets UL 1741 only when installed with IQ System Controller 2.
** IQ8 and IQ8+ support split-phase, 240 V installations onlyBus Cable Required
Specs
| Power Output | 366W |
| AC Voltage | 120/240V |
| DC Voltage | 16V – 58V |
| Peak Efficiency | 97.7% |
| Maximum DC Input Voltage | 60V |
| Maximum Short Circuit DC Input Current | 25A |
| MPP operating voltage window | 32V – 45V |
| Output Current | 1.45A |
| Maximum Operation DC Input Current | 12A |
| Certification | CSA |
| Connection | Stäubli MC4 |
| Number of MPPT's | 1 |
| Number of Inputs per MPPT | 1 |
| Warranty | 25 Years |



















